Reklama
Reklama
 České celebrity 

Hvězdní chovatelé mazlíčků by se měli mít na pozoru! Psy a kočky může zápach z tlamy ohrozit na životě!

Také psi a kočky slavných osobností mohou být ohroženy na zdraví díky zápachu z tlamy
09. července 2015 10:30 / archiv
Celá řada celebrit chová psy a kočky! A i zpěváci, herci, sportovci by se měli mít na pozoru! Často si páníčkové a paničky stěžují, že psovi či kočce občas zapáchá z tlamy a je to nepříjemné. Podstata je daleko hlubší a nemusí jít jen o kosmetickou vadu!

Jak mnoho světových tak i českých celebrit, jako třeba zpěvačka Monika Absolonová, zpěvák Josef Vágner, zpěvák a provokatér Sámer Issa, moderátor Jan Musil nebo další se rádi fotí se svými psy, někdy i kočkami a dávají fotky na sociální sítě. Taky oni by měli vědět, že nepříjemný odér. může značit i velmi vážný zdravotní problém. Veterináři varují, že takové zvíře může velmi vážně onemocnět.

Zbytky jídla vytvářejí na zubu jemnou vrstvu. To je ideální prostředí k množení bakterií nacházejících se přirozeně v tlamě. Toto uskupení se nazývá zubní plak. Odpad z bakterií je kyselý, a proto je pro tlamu velmi agresivní. Vývoj může postupovat od gingivitídy přes parodontózu až po ztrátu zubů. Pravidelné čištění zubů je základ. Bez čištění plak tvrdne a mění se v zubní kámen. Když zubní kámen vznikne, je nutné nechat jej odstranit v narkóze u veterináře.

Na rozdíl od člověka nemají psi ani kočky příliš často zubní kaz. Naopak parodontóza je nečastějším onemocněním. Pokud se objeví, je dáseň, zuby a kost kolem parodontu (která obklopuje zub) napadena baktérií zubního plaku. U 85% dospělých domácích zvířat se toto onemocnění vyskytuje v různých stádiích vývoje. Přináší s sebou bolest, ztrátu zubů a zápach z tlamy. Navíc se bakterie mohou šířit krevním oběhem a napadnout životně důležité orgány jako například srdce, játra, plíce nebo ledviny.

Příčiny jsou podle veterinářů velmi jasné. "Dáseň otéká a začne červenat. Jedná se o gingivitídu. To pak zasahuje celou dáseň. Tlama začíná zapáchat a dostavuje se bolest a v pokročilejších případech je dáseň tmavě červená a stahuje se. Obnažuje se zubní krček a často je pokryt zubním kamenem. Bolest snižuje chuť k jídlu a může se změnit chování zvířete. Zápach z tlamy začíná být velmi nepříjemný. V konečném stádiu je napadena dáseň, zuby a kost kolem parodontu. Bakterie mohou pronikat do krevního oběhu. Postižení je nevratné," varuje veterinářka Tereza Šnepová

Na trhu je nepřeberné množství různých pomůcek pro úspěšné předcházení tvorby zubního plaku a následně zubního kamene. Speciální granule větší velikosti, žvýkací kosti, tyčinky a žvýkací proužky - svým tvarem i složením podporují žvýkání a čištění povrchu zubů. Gely a pasty jsou uzpůsobené tomu, že je pes bude polykat. Psí můžou obsahovat propolis, různé bylinky a další. Součástí používání gelů a past je i psí zubní kartáček, nejčastějším je ten na prst.

Pro zdravé zuby a dásně a tedy i celkové zdraví zvířete je zde přelomový prostředek v péči o zuby a dásně psů i koček, PlaqueOff Animal od Alavis.cz, který na rozdíl od různých žvýkacích tyčinek nepotlačuje pouze zápach z tlamy, ale odstraňuje původ - zubní plak a redukuje zubní kámen.  
staronline.cz
KOMENTÁŘE

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Pro úspěch fotky na Instagramu je nutné zvolit správný popisek a pózu. Víte, co mezi celebritami opravdu...

Zprávy

Chaos kolem brexitu a irský bolehlav

Dům a zahrada

Sužují vaš byt rychle se množící octomilky? Poradíme, co na ně platí

1. Sněhová královna Ester Ledecká předvedla postavu snů. Takové břišáky nemá jen tak někdo!

2. 20 světových celebrit, které jsou v roce 2019 nejsledovanější na Instagramu

3. Poznáte, která herečka vyrostla z této zubaté holčičky s ofinkou?

4. Baby boom pokračuje! Petra Svoboda porodila syna a jeho fotkou se pochlubila na sociální síti

5. Plánuje snad kariéru kulturistky? Sexy moderátorka propadla cvičení a stává se z ní kupa svalů